Zaznajamianie dzieci z językiem angielskim – pomysły i pomoce – część pierwsza

Jako że autorka książek “Dziadkowie” i “Grandparents” jest nauczycielką angielskiego, roi się u nas ostatnio od artykułów związanych z nauką tego języka. Niedługo zrobimy przerwę, ale dziś pokusa zarażania pasją była jeszcze zbyt silna. Zapraszamy na pierwszą część praktycznych pomysłów Urszuli Kuncewicz-Jasińskiej na to, jak korzystać z obrazkowych książek fabularnych, by zaznajamiać dziecko z językiem obcym w duchu nauki przez zabawę.

“Co najpierw?

Na początek propozycja, od której warto zacząć przygodę z książką, jeśli młodzi czytelnicy mieli mało kontaktu z językiem lub jeśli pozycja zawiera dużo nowych słów. Do wysłuchania tekstu można dziecko przygotować, koncentrując się najpierw na ilustracjach. Opisując je, wprowadzimy i utrwalimy część słów, które za jakiś czas spotkamy w opowieści.

Jakie książki są najlepsze?

Warto wybierać książki z czytelnymi ilustracjami, aby dziecko dokładnie wiedziało, o czym mówimy. Dodatkowo, pokazujmy to, co opisujemy. Jeśli powiemy, że na rysunku dziewczynka je jabłko, pokażmy palcem dziewczynkę w trakcie wymawiania słowa “dziewczynka” i jabłko w trakcie wymawiania słowa “jabłko”.

Nie bez znaczenia będzie, czy przyszłej poliglotce lub poliglocie spodoba się szata graficzna publikacji. Jeśli ją polubi, chętniej będzie słuchać opisów i łatwiej przyswoi język. Dzięki pozytywnym skojarzeniom oraz otwartości na wielokrotne obcowanie z książką, lepiej zapamięta nowe słowa i struktury biernie (będzie je rozumieć), a może i czynnie (będzie w stanie ich użyć). Dlatego zachęcam do tego, by dzieci same dokonywały ostatecznego wyboru książek. Oczywiście z tych wstępnie wybranych przez nas – dorosłych – by były dopasowane do wieku i wrażliwości młodej czytelniczki lub czytelnika.

Jedna z najlepszych

W książce „Grandparents: Emotions and Feelings” zadbaliśmy z mężem – Aleksandrem Jasińskim – o to, by rysunki były atrakcyjne i czytelne nawet dla bardzo małych dzieci i by zawierały przedmioty o prostych nazwach. Na końcu tego wpisu znajdziesz listę słów i zdań, które mogą być pomocne przy opisywaniu ilustracji na początkowym etapie. Warto wybrać te, które określają rzeczy najatrakcyjniejsze i najlepiej znane dziecku.

Problemy z wymową?

W razie problemów z wymową, zachęcam do sprawdzania jej w internecie. Gdy wpiszemy w wyszukiwarce słowo sprawiające nam kłopot, dodając do niego inne – “pronunciation” (czyli “wymowa”), w wynikach wyszukiwania znajdziemy nagrania, na których jest ono wymawiane przez osoby anglojęzyczne. Dzięki ich uprzejmości nie trzeba już rozszyfrowywać zapisów fonetycznych.

Słowa i zdania do opisywania ilustracji

Książka “Grandparents” nadaje się do nauki języka angielskiego na kilku poziomach. Poniżej lista najprostszych słów i zdań, których można używać do opisywania ilustracji w niej zawartych:

a castle – zamek

a girl – dziewczynka

a boy – chłopiec

children – dzieci

a lamp – lampa

a mum – mama

the moon – księżyc

a tree – drzewo

a baby – niemowlę

a brother – brat

a sister – siostra

a star – gwiazda

a dad – tata

milk – mleko

a sofa – kanapa

a teddy – miś pluszowy

a stick – patyk

a stone – kamień

a book – książka

an apple – jabłko

a pear – gruszka

a grandmother – babcia

a grandfather – dziadek

an igloo – iglo

a palm tree – palma

a house – dom

a mountain – góra

a cloud – chmura

rain – deszcz

a bird – ptak

a window – okno

grandparents – dziadkowie

a grandpa – dziadek

a grandma – babcia

a dog – pies

a curtain – zasłona, kurtyna

a kindergarten – przedszkole

a balloon – balon

a doll – lalka

a toy car – samochodzik

a ball – piłka

bye-bye – pa pa

 

It’s (a castle). – To jest (zamek).

The children are (playing). – Dzieci (się bawią).

They’re (reading). – (Czytają)”.

Jeśli masz ochotę poznać pomysły na utrwalanie słownictwa w duchu nauki przez zabawę i dowiedzieć się, jak można łatwo przejść od czytania do mówienia, zapraszamy na drugą część serii o zaznajamianiu dzieci z językiem angielskim.