Zaznajamianie dzieci z językiem angielskim – pomysły i pomoce – część druga

W pierwszej części naszej serii artykułów o zaznajamianiu dzieci z angielskim Urszula Kuncewicz-Jasińska sugeruje, od czego zacząć przygodę z książkami w języku obcym i jak wybrać odpowiednie tytuły. W dzisiejszym wpisie lektorka i autorka książki “Grandparents” przedstawia pomysły na to, jak utrwalić zaprezentowane wcześniej słownictwo w formie zabawy i jak od czytania książek można przejść do mówienia:

“Nauka przez zabawę

Jeśli dziecko kocha książki i jest otwarte na język obcy, nauka z wykorzystaniem publikacji może polegać po prostu na wspólnym czytaniu i opisywaniu ilustracji. Jednak część dzieci potrzebuje czegoś jeszcze. Zdobywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności jest najskuteczniejsze, jeśli towarzyszy mu radość. Ponieważ nie wszystkie dzieci uwielbiają czytanie, w miarę możliwości warto więc uatrakcyjniać wspólną lekturę tym, co dziecko lubi najbardziej.

Pomocne pluszaki

Świetną decyzją może się okazać udawanie, że książkę czyta ulubiona przytulanka. Nasz syn bardzo lubi oglądać krótkie filmy i słuchać książek po angielsku, ale gdy tekst czyta jego pluszowy robot lub miś, swoim zabawnym głosem, jest jeszcze szczęśliwszy. Pomysł ten może się też sprawdzić jako wstęp do rozmów z zabawką nieznającą języka polskiego. Właśnie tak jest u nas. Dzięki temu nasz syn chętnie słucha mnie mówiącej do niego po angielsku nawet przez kilka godzin dziennie.

Seria o Niko

Innym hitem w naszym domu jest ostatnio czytanie dwujęzycznych książek Justyny Winiarczyk, aka English Speaking Mum, które zawierają elementy wyszukiwanki. Nie korzystamy z tekstu polskiego, ale bardzo chętnie czytamy wersję angielską, a nasz syn uwielbia wyszukiwać przedmioty przedstawione na końcu każdej opowieści.

DIY

Podobną wyszukiwankę można przygotować samemu, wykorzystując książki, które już mamy w domu. Dzięki temu możemy na nowo rozbudzić zainteresowanie tytułem, o którym wciąż myślimy z przyjemnością, ale który już jakiś czas temu odłożyliśmy na regał. Aby przygotować taką pomoc, wystarczy zrobić zdjęcia kilku mniejszych rysunków znajdujących się w książce, wkleić je do jednego pliku i wydrukować. Potem można szukać razem przedmiotów, ludzi i zwierząt, rozmawiając przy tym i świetnie się bawiąc.

Atmosfera

Zadawajmy dziecku pytania z entuzjazmem i nawet jeśli pociecha woli milczeć i pokazywać odpowiedzi palcem, potwierdzajmy, jeśli ma rację. To też świetna metoda na rozbudzanie miłości do języka obcego. Pamiętajmy jednak, by dać dziecku tyle czasu, ile potrzebuje, jeśli widzimy, że próbuje samo udzielić odpowiedzi. Maluchy często potrzebują czasu, żeby zebrać myśli, niezależnie od języka, którego chcą użyć.

Gotowe pomoce

Jeśli masz ochotę pobawić się w wyszukiwanie, korzystając z naszej książki “Grandparents: Emotions and Feelings”, poniżej znajdziesz cztery zestawy rysunków do pobrania. Warto zacząć od najprostszych, z jednosylabowymi słowami, i po jakimś czasie przejść do tych trudniejszych, które zawierają też wyrazy dwusylabowe. Pomoce są przygotowane pod format A4, żeby można je było włożyć do koszulki, choć warto je zalaminować w punkcie ksero. Można je też wyciąć wzdłuż ramki, by po złożeniu mieściły się w książce.

Poprawność językowa

Jeśli chcesz sprawdzić, czy dobrze wymawiasz wszystkie wyrazy, pod tym linkiem znajdziesz poradę, jak najłatwiej sprawdzić ich wymowę. Poniżej zamieszczam natomiast przykładowe pytania i odpowiedzi do zabawy w wyszukiwanie. Odnoszą się one do słów w liczbie pojedynczej.

Who’s this?

(It’s) …

Where is he/she?

He’s/She’s here.

Here he/she is.

Is he/she here?

No, (he/she isn’t).

Yes, (he/she is).

What’s this?

(It’s) …

Where is it?

It’s here.

Here it is.”

Newsletter

Jeśli nasz artykuł jest dla Ciebie pomocny, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera, aby nie przegapić kolejnych wpisów. Dodatkową korzyścią zapisu jest to, że chętnie odpowiadamy wszystkim subskrybentom na pytania związane z naszymi mailami i artykułami.

Miłego czytania, wyszukiwania i rozmów. 🙂