Młodzi dziadkowie

Już wkrótce Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z tej i nie tylko tej okazji zapraszamy do przeczytania naszego pierwszego wpisu na blogu, w którym Urszula Kuncewicz-Jasińska opowiada, jak narodził się pomysł na łamanie stereotypów związanych z babcią i dziadkiem w książce “Dziadkowie. Emocje i uczucia”.

"Jak wyglądają pięćdziesięciolatkowie?

Mniej więcej dekadę temu regularnie rozmawiałam z Tatą po angielsku. Oboje bardzo lubimy ten język, a ja również go uczę. Raz jako inspiracja do rozmowy posłużyła nam gra, którą często wykorzystywałam na zajęciach. Odgrywało się w niej role. Dwie „starsze” osoby rozmawiały w poczekalni u lekarza. Jest to ciekawe i przydatne ćwiczenie do rozmów o przyszłości. Niestety gdy po nie sięgałam, nie pamiętałam, że polecenie w nim zawarte zaczyna się od zdania “Wyobraź sobie, że masz 50 lat”. Mój tata był wtedy mniej więcej w tym wieku. Nigdy wcześniej nie zwróciłam też uwagi na to, że rysunek przedstawiający pięćdziesięciolatków ukazywał osoby, które bardziej przypominały współczesnych stulatków. Uśmialiśmy się z Tatą przeogromnie, ale ten obraz we mnie pozostał nie tylko jako żart, ale też jako stereotyp, który dla wielu osób może być krzywdzący.

Są piękni!

W późniejszym okresie często rozmawialiśmy z Alkiem (moim mężem i ilustratorem) o tym, że współczesne babcie i współcześni dziadkowie wyglądają, czują się i zachowują dużo młodziej niż kiedyś, a w książkach dla dzieci wciąż rzadko to widać. Bardzo się cieszę, że te myśli wróciły do mnie w lutym zeszłego roku i postanowiłam napisać o tym książkę. Prostą, taką, którą mogłabym przeczytać swojemu małemu synkowi, ale też ważną, bo pokazującą, że babcie i dziadkowie mogą wszystko. I że są piękni!”

Nie zapominajmy dawać im tego odczuć. To jeden z najlepszych prezentów”.